Sicili Kötü Olana Kredi Veren Bankalar

Sicili Kötü Olana Kredi Veren Bankalar
18 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 129 kez okundu.


 

Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerine kredi onayı verirken onların hem gelir durumuna hem de kredi notlarına bakar. Özellikle kredi notu bir müşterinin bankalar ile ilgili yapmış olduğu tüm işlemler hakkında ayrıntılı bilgiler sunar. Kredi notu kötü olanlara kredi onayı da verilmez. Ama bazı bankalar bu noktada esnek davranarak kredi notu kötü olanlara kredi verebilmektedir. Peki sicili kötü olana kredi veren bankalar hangileridir. Bu konuda ayrıntılar yazımızın devamında.

Kredi notunun birçok düşme nedenleri olmaktadır. Bunların başında kredi ödemelerinin geciktirilmesi gelmektedir. Kredi kartı taksitlerinin zamanında yatırılmaması, çekilen nakit avansların ödenmemesi kredi notunu düşürücü etkiye sahiptir. Kredi notunun düşmesi kişilerin kara listeye girmesine neden olabilmektedir.

Kara listeye giren kişiler için halk arasında kırmızı kalem yemek tabiri kullanılmaktadır. Kara listeye girmek kaydı ile sicili bozulanlara bankaların birçoğu kredi vermek istemez. Çünkü BDDK, kara listede olan kişilere kredi verenlere ceza kesmektedir. Geçtiğimiz aylarda yapılan düzenleme ile bu ceza kalkmış olsa da yine de birkaç banka dışında diğer bankalar sicili bozuk kişilere kredi vermemektedir. Peki kırmızı kalem yiyenlere yani kara listedekilere kredi veren bankalar hangileridir?

 

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Bahsettiğimiz yasaklama nedeni ile müşterilerin kredi çekememesi hükümeti hareket geçirdi. Ve nihayetinde geçtiğimiz aylarda bir kredi affı yani sicil affı düzenlemesi yapıldı. Buna göre bankaların kara listesinde olan yani kırmızı kalem yiyenlere kredi onayı verilmeye başlanacaktı.

Düzenleme kişilerin kara listeden çıkmasını sağlamayacaktı; ama bankalara kara listede olanlara kredi verme hakkı tanıyacaktı. Yani gelir belgesi ile bankaya güvence veren birisinin kara listede olması önceleri krediye engel teşkil ederken, artık kişi kara listede olsa bile, bankaya bir gelir teminatı verdiğinde kendisine kredi onayı çıkacaktır.

 

Kırmızı Kalem Yedim Ne Zaman Düzelir?

Ülkemizde kara liste düzenleme, kişilere kredi notu verme gibi tüm sicil düzenlemelerini KKB bürosu yapmaktadır. Burası online çalışan bir yer olup tüm herkesin bankacılık şeceresini tutar. Kara listede olan ya da kırmızı kalem yiyenlerin isimleri burada ve Merkez Bankası’nda tutulur. Tabi bir süreklilik arz etmez. Bankacılık kanununa göre bir kişi kara listeye girdikten sonra, diğer ödemelerini zamanında yapar ve bankacılık kurallarına uyarsa ortalama 5 sene içinde kara listeden kurtulabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git