Tamamına Kredi Çıkan Araçlar

Tamamına Kredi Çıkan Araçlar
5 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 198 kez okundu.


Araba almaya karar veren kişilerin belli bir peşinatı yoksa kredi ile araç almaları zor olabilir. Kredili sıfır araç alımlarında bankalar ile anlaşmalı olan firmaların bazı şartları vardır. Bankalar belli limitlere kadar düşük faizli kredi verse de arabanın tamamına kredi verilmemektedir. Araba çok yüksek fiyatlı değilse, araç üzerinden kredi çekmek yerine ihtiyaç kredisi çekilerek araba satın alınması daha yerinde olabilir. Hem de ipotek sorunu da olmayacağı için daha iyi bir seçim olacaktır.

Aracın Yüzde Yüzüne Kredi Kampanyaları

Sıfır arabaların satışlarında arttırmaya yönelik bazı dönemlerde bazı kredi kampanyaları yapılmaktadır. örneğin eski aracı getir yeninin de tümüne kredi kullan diye.  Araba kampanyalarında banka ile firmalar arasında yapılan anlaşmalar gereği aracın tamamına kredi çıkması da mümkün hale getirilebilmektedir. Örneğin şu aralara, 2017 model hani geçtiğimiz seneden kalan araçlar için Fiat, Renault gibi firmalarda bu kampanya ve benzer kampanyalar yapılmaktadır.

Araç sahibi olmak isteyenler için en cazip yöntem kredi çekmektir. Fakat bankalar normal şartlarda bir aracın tamamına kredi vermezler. Bunu çözmenin yolu da tamamına kredi çıkan araçlar ve peşinatsız araç kampanyaları gibi uygulamalardan yararlanmaktır.

Bankalar Aracın Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Bankalar hem 0 km hdddem de 2. el araçlarda kredi kullandırmaktadır. Fakat bankalar yasalar gereği hiçbir aracın tamamına araç kredisi kullandıramıyorlar.  Bu yüzden araç almak isteyen bir kişinin belli bir miktar peşinata sahip olması gerekir. Bankalar araç kredisini aracın kasko değeri üzerinden kullandırırlar ve ülkemizde şu an birçok araç kasko değerinin üzerinde fiyatlarsa satılmaktadır.

Böyle olunca bankanın vereceği kredi daha da aşağı düşüyor. Mevcut şartlarda bankalar hem 0 km hem de 2. el araçlarda kasko değeri 90 bin TL’ye kadar olanlara %70, 90 bin TL’nin üzerinde olanlara %50 oranında araç kredisi kullandırıyor.

İhtiyaç Kredisi İle 2. El Aracın Tamamına Kredi

Arabanın tamamına kredi veren bankalar çeşitli yöntemler uygulayarak hiç peşinatsız kredi vermektedir. Bunun için en çok kullanılan yöntem araç kredisi ile ihtiyaç kredisinin birleştirilmesidir. Hatta şu an İş Bankası gibi birçok banka 50 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi vermektedir ve birçok kişi araç kredisi yerine ihtiyaç kredisi çekerek 2. El aracın tamamına kredi kullanmış olmaktadır. Eğer aracın maliyeti ihtiyaç kredisi ile karşılanamayacak büyüklükte ise de kişilere hem araç kredisi hem ihtiyaç kredisi kullandırılmaktadır.

İpotek İle Tamamına Kredi Çıkan Araçlar

Arabanın tamamına kredi veren bankaların uyguladıkları bir yöntem de ipotek yöntemidir. Aynı zamanda diğer finansman şirketlerinin de tercih ettiği bu yöntemde kişi üzerine kayıtlı bir taşınmazı ipotek olarak gösterebilir. Taşınmaz ipoteğinin %75’i oranında kredi kullandırılabilir. Bu yöntem özellikle yüksek maliyetli araç alımlarında kişilere büyük kolaylık sağlamakta, rahatlıkla peşinatsız vadeli otomobil, araç alımlarına imkan vermektedir.

Araç Kredisi Veren Oto Galeriler

Özellikle oto galericilerin çeşitli bankalarla özel anlaşmaları olur ve kendilerinden araç alımı yapan müşterilerine hızlı kredi sağlarlar. Bu anlaşmalar bankalarla olabileceği gibi BDDK’ya bağlı finansman şirketleriyle de olabilir. Burada tek şart kişinin kredi sicilinin bozuk olmaması ve düzenli gelirinin olmasıdır. Kredi sicilinin bozuk olduğu durumlarda araç kredisi kullanmakta sıkıntıya düşülebilmektedir.

Araç Firmalarından Yüzde Yüz Kredi

Ülkemizde bazı araç markalarına özel finansman şirketleri vardır. Bunlar bankalardan kredi kullanmak istemeyen ve krediye ihtiyacı olan müşterilerine uygun vade seçenekleriyle finansman desteği sağlamaktadırlar. Mercedes Benz, Volkswagen, Renault, Dacia, Volvo, Fiat, Toyota gibi markaların bağlı olduğu şirketler kişinin kredi notu yüksekse rahatlıkla satışını yaptıkları aracın yüzde yüzüne kredi kullandırmaktadırlar. Her ne kadar faiz oranları bankalardan biraz yüksek olabilse de yıl sonu gibi kampanyalı dönemlerde aracın peşin fiyatı üzerinden faizsiz kredi kullanma olanağı bulunmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git