Toki’den Ev Nasıl Alınır

Toki’den Ev Nasıl Alınır
12 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 229 kez okundu.


TOKİ; normal şartlarda ev alma şartlarına sahip olamayan dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı planlayan kuruluştur. TOKİ sayesinde birçok vatandaş, TOKİ tarafından belirlenen taksitlerini kira öder gibi aylık ödemesini yaparak ev sahibi olmuştur. TOKİ tarafından yapılan evleri incelediğimizde evler site şartlarında yapılmakta olup, günümüz şartlarında evler gayet kullanışlı, evin kuruluş planı gayet iyi, mekanı olarak yapıldığı şehrin iyi semtleri tercih edilmektedir. Böyle olunca da orta gelire sahip çoğu vatandaş normal şartlarda yüksek meblağlı kredi çekerek ev almaktansa TOKİ’den ev almayı tercih etmektedirler.

TOKİ’den Ev Alma Koşulları

TOKİ hızla artmakta olan nüfusun ev ihtiyacını karşılamayı hedeflemekte, bu amaçla da 81 ilde proje çalışmaları yürütmektedir. Peki, TOKİ’den ev alma nasıl olmaktadır? Şartları nelerdir? Başvuru esnasında istenilen belgeler nelerdir? TOKİ’den konut almayı planlıyorsanız TOKİ’nin şartlarını bilmenizde fayda var. TOKİ ile ilgili sizler için kapsamlı bir araştırma yaptık. Ayrıntılar makalemizde.

TOKİ’ye Başvuru Şartları

Siz de TOKİ’den ev almayı planlıyorsanız sizden istenilen şartları bilmeli ve ona göre başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru şartları şöyledir:

  • T.C Vatandaşı olmak
  • Başvuru yapacağınız yerde en az bir yıl orda ikamet etmeli, ikametiniz başvuru yapacağınız il yada ilçede olmalıdır.
  • Daha önceden TOKİ vasıtasıyla ev almamış olmanız gerekmektedir.
  • Aile yakınlarınızın herhangi biri konut sahibi olmamalı.
  • Geliriniz maksimum 2500 TL olmalıdır.

TOKİ ‘den ev alabilmek için yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları tamamen taşımanız gerekmekte olup, sayılan özelliklerden en az 1 tanesini taşısanız bile TOKİ yaptığınız başvuruyu değerlendirme altına almayacaktır. Ayrıca TOKİ başvuru esnasında şehit ve gazi ailelerine öncelik verecek, aynı kişi başvuru esnasında birden fazla kişi adına kayıt yaptırırsa TOKİ’nin sistemi bu başvuruları iptal edecektir.

TOKİ’ye Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Başvuru esnasında sizden istenilen belgeleri tam olarak yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Temin edilen belgeler TOKİ tarafından ayrıntılı olarak incelenmekte olup, değerlendirilmekte ve TOKİ şartlara uygunsanız konut başvurunuzu onaylamakta gerekli kriterlere sahip değilseniz de başvurunuzu onaylamamaktadır. Başvuru sürecinde ise istenilen belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Şehit ve gazi yakınları için ise hak sahipliği belgesi,
  • Engelli kişiler için sağlık durumunu bildiren heyet raporu,
  • Emeli vatandaşlar için ise emeklilik belgesi istenilmektedir.

Belgeleri temin ederek başvurunuz gerçekleştirilir. TOKİ belgelerini tamamlayıp başvuruları onaylanan vatandaşları kuraya tabi tutar. Peki, Kuraya tabi olan vatandaşlar için konut kurası nasıl gerçekleştirilmektedir?

TOKİ Kurası Nasıl Çekilir?

Kura çekim aşaması 4 şekilde gerçekleştirilir. İlk olarak şehit ailelerine önem verildiğinden şehit aileleri TOKİ’den ev alma hakkına sahiptir. Onlar için sadece hangi dairede oturacaklar, o belirlenmektedir.

TOKİ Engelli vatandaşlarımıza da ayrıcalık tanımakta olup , % 5 dilimlik projeden yer ayırmaktadır. Kura çekilişine katılan vatandaşlar arasında kurada çıkan kişilere daireleri verilecek olup, fakat kurada ismi geçmeyen engelli vatandaşlarımız tekrar kura çekilişine isterlerse devam edebileceklerdir.

Emekli olan kişiler için TOKİ projede % 25 dilimlik pay ayırmakla beraber, konut sahibi olabilecek kişiler kura çekilişiyle belirlenecektir. Kurada ismi çıkmayan emekli kişi diğer çekilişlerde dilerse kuraya katılmaya devam edebilecektir.

TOKİ kurasında ev çıkması dahilinde proje dahilinde belirlenen ilk taksiti ödeyerek sözleşmeyi imzalamanız gerekmektedir. Sözleşmeyi imzalamayı kabul etmeyenler için ise TOKİ kurada çıkan evi vermeyi iptal ederek, böyle kişileri tekrar kura çekilişine dahil etmeyecektir.

TOKİ’de Ödeme Planı

Kurada ismi çıkan vatandaşlar için TOKİ proje dahilinde bir sistem oluşturarak, 240 ay taksit sistemi belirlemiştir. Evin kurada çıkması ile birlikte ilk taksit alınmaktadır. Taksitler bitmeden ev satılamaz. Evde kurada çıkan gerçek kişilerin oturması şart olup, kiracıya ev verilemez. Bu şarta uymayan kişiler TOKİ tarafından belirlenirse o zaman TOKİ konut sözleşmesini iptal etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git