Veraset İlamı Nedir?  Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?  

Veraset İlamı Nedir?  Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?   
26 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 175 kez okundu.


Veraset ilamı, ölen bir kişinin yasal mirasçılarının alabileceği ve ölen kişinin arkasında bırakmış olduğu her türlü taşınır ya da taşınmaz malın kime ait olacağını belirlenmesinde resmi ve özel kuruluşlara yön veren en önemli belgedir. Veraset ilamı nasıl çıkarılır? Veraset ilamı nedir? Özellikle bir yakını ölen kişilerin miras konularını gündeme gelmesi ile birlikte en sık karşılaştıkları konuların başında miras kağıdı ya da veraset ilamı gelmektedir. Sizin de bir yakınınız öldüyse ve sizden de veraset ilamı isteniyorsa o halde bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız.

Bugünkü makalemizin konusu ölen kişilerin miraslarının kime kalacağını gösteren belge olması yönüyle ayrı bir öneme sahip olan veraset ilamının nasıl çıkarılacağını ve bu belgenin tam olarak ne olduğunu anlatacağız.

Ölüm hiç beklenmedik bir anda geldiği için genellikle ölen kişilerin arkasında birçok işlem karışıklığı ortaya çıkmaktadır. Özellikle çok evlilik yapmış olan kişiler ya da yurt dışı evliliği yapmış kişilerin ölmesi durumunda bu konu ayrı bir probleme sürüklenmektedir. Ama kişi öleceğini hissettiği anda bazı işlemlerini yapması bu karışıklıkları gidermesi bakımından oldukça önem kazanacaktır. Her ne kadar batı toplumlarında kişiler ölmeden önce vasiyetname ile bütün taşınır ve taşınmazlarının kime bırakılacağını açıkça resmi kanallar aracılığı ile beyan etse de bu durum bizim ülkemiz açısından henüz istenilen seviyeye gelmemiştir.

Hatta sulh ceza hakimliklerinde dava sırasını bekleyen binlerce miras dosyasının olması bu durumu kanıtlayan en önemli durumdur. Ölen kişilerin bankada parası olabilir, ya da evi, arsası olabilir. Bunların kimlere kalacağını belirlenmesinden sonra gerekli tapu ya da bankacılık işlemleri yapılır. Bu konuda kimlerin ölen kişinin yasal mirasçısını olduğunu gösterir en önemli belge veraset ilamı belgesidir.

Veraset İlamı belgesi ölen kişinin bütün mirasının alacak kişileri belirler. Yani kimin yasal mirasçı olduğunu gösterir. Peki veraset ilamı nereden alınır?  Veraset ilamı belgesi iki yerden alınabilir. Bunlar; noterler ve sulh ceza hakimlikleridir.

 

Noterden Veraset İlamı  Nasıl Alınır?

Veraset ilamını çok uzun süre beklemeden en kolay yöntemi ile noterden alabilirsiniz. Ama noterden veraset ilamı alınabilmesi için yasal mirasçılar olduğunu iddia eden kişilerin ölen kişinin en yakını olmalı, aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. Örneğin ölen kişinin çocukları, eşleri, kardeşleri vb. birinci derece yakınları nüfus müdürlüklerinden alacakları nüfus kayıt örneği ve diğer kimlik ibrazları ile birlikte noterden kolaylıkla veraset ilamını alabilirler.

Sulh Ceza Hakimliklerinden Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Ölen kişinin yasal mirasçısı olduğunu iddia eden kişiler, ölenin birinci derece yakını değilse ve özellikle de yurt dışı evliliği gibi nedenlerden ötürü karı-kocalıktan doğan miras hakkını kullanmak isteyen yabancılar, veraset ilamını ancak sulh ceza hakimliklerinden çıkarabilirler. Bunun için de gerekli evlilik belgelerini ve diğer istenen belgeleri mahkemeye sunmak durumundadır.

Veraset ilamı için mirasçılara resmi olarak 1 ay yasal süre konulmuştur. Bu bir aylık yasal süre kişilerin ölüm haberini almaları ile başlamaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git