Ziraat Bankası Senetle Kredi Başvurusu

Ziraat Bankası Senetle Kredi Başvurusu
27 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 293 kez okundu.


Senetle kredi veren bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, ticari işletmeleri olan müşterilerine senet karşılığında nakit avans vermektedir. Verilen nakit avansların kullanılması için kişilerin ellerinde bulunan ve zamanı henüz gelmemiş olan senetlerin bankaya getirilerek temlik edilmesi gerekmektedir. Ziraat Bankası senetle kredi başvurusu için istenen evrak ve şartlar için detaylara bakınız.

Ziraat Bankası’dan Senet Karşılığı Nakit Avans Çekmek

İş adamları, KOBİ’ler ya da basit usul çalışan esnaflar, ellerinde tuttukları senetlerin acil durumlarda paraya çevrilmesi için bankaya giderek başvuru yapma hakları vardır. Banka bu senetleri alarak öncelikle senet düzenleyicinin bankacılık siciline ve ticari siciline KBB üzerinden kontrolleri yapar. Eğer kişilerin senet risk endeksi sorunlu değilse o zaman bu senetler temlik edilir.

Temlik edilen senetlerin üzerinde belirlenen tutar ve senedin vade tarihine bakılarak senet için bir komisyon tutarı belirlenir. Bu komisyon tutarı belirlenirken, BDDK’nın bankalara önermiş olduğu faiz oranları da esas alınmaktadır. Senetle kredi çekmek istemeyen kişiler Ziraat Bankası veya diğer bankalar dışında da senetle para veren yerlere başvuru yapabilir. Bunun için birçok alternatif yol vardır.

Senet Karşılığı Para Veren Yerler

Bankalar dışında senet karşılığı nakit para veren birçok yer bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kuyumcular
  • Faktöring Firmalar
  • İkrazatçılar
  • Galericiler
  • Zenginler
  • Vakıflar
  • Taklacılar
  • Tefeciler ( Önerilmez çünkü yasal değildir)
  • Para sahibi esnaflar

Bu yerler ve kişiler komisyon karşılığında senetleri alır ve nakit para ihtiyacını aynı gün içinde karşılar.

Senet Bozma Komisyon Tutarları

Senetler nerede bozdurulursa bozdurulsun mutlaka alan kişi ya da kurum belli bir komisyon alır. Çünkü, senetlerin bozulması demek vadesi gelmeden nakde çevrilmesi anlamına gelmektedir. Enflasyon da düşünüldüğünde bütün herkes bu komisyonu alacaktır. Komisyon tutarı da belirlenirken daha önce de ifade ettiğimiz üzere hem senedin tutarı hem de vade süresi baz alınır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git