2020 İmza Sirküsü Ücreti Ne Kadar?

2020 İmza Sirküsü Ücreti Ne Kadar?
11 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 73 kez okundu.

İş yaşamı sonsuz bir umman gibidir. Bu yaşam koşulları içinde insanların iş yaşamında karşılarına çıkan farklı farklı olgular vardır. Kimi zaman iş yaşamında çok farklı nedenlerden ötürü kullanılan imza sirküsü, belirli şartlar ile alınsa da; sadece iş yaşamında kullanılan bir evrak çeşidi değildir. Bunun yanı sıra okul hayatında da kimi zaman kullanılması gereken evraklar arasındadır.

Eğer imza sirküsü ihtiyacınız bulunuyorsa, bu içeriğimizde imza sirküsü ücretini öğrenebilir, nasıl alacağınız konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar?

İmza sirküsü kavramını biraz daha açmak gerekir ise kendisinden istenen evraklar ile birlikte ilgili resmi kuruma giderek belli bir ücret karşılığında alınan belgedir. İş için olması ya da okula verilecek olmasına göre belgenin üzerinde farklı bilgiler olabilmesine rağmen normalde kişinin kimlik bilgileri, adresi ve işyeri için hazırlanması durumunda çalıştığı yerdeki ünvanı ve ticaret sicil belgesi yer alır.

Bu noktada şunu da ifade etmek gerekir ki okullar için bile olsa imza sirküsü almak için tüzel bir kimliğinin olması gerekir. Kişi imza sirküsü üzerine ilgili bölüme 3 adet kendi imzasını atar.

İmza sirküsü alınmasının en önemli nedeni imzacılıkta her ne nedenle olursa olsun sahteciliğin önüne geçmektir. Günümüzde sahte imza ile çok fazla işlem yapılabildiği için böylece resmi olarak bu durumun önüne geçilmiş olur.  İş yaşamı için özellikle son derece önem arz eden bir belgedir.

İmza sirküsünün kullanıldığı bir diğer alan ise firmada imza yetkisi verilen üst düzey yöneticilerle yapılan belli sözleşmeler için gerekli olan bir evraktır. Kimi zaman TMMOB’ye bağlı odalar tarafından da SMM adı verilen sözleşmelerde her yıl firma sahibinden istenen resmi evraklar arasındadır. Böylece ilgili ücretli mühendisin yasal hakları da güvence altına alınmaya çalışılmaktadır.

Ücreti ise eğer tek bir nüsha olarak hazırlanır ise 110 Türk Lirasıdır. Eğer ikinci belge çıkarılacak ise o zaman ödenecek olan ücret 1.5 katı oranında artar ve bu böyle katlayarak devam eder.

İmza Sirküsü Nereden Alınır?

Kişiler imza sirküsü almak istiyorlar yaşadıkları yerde bulunan notere başvuru yapmak durumundadır. Burada hangi notere başvurduklarının herhangi bir önemi yoktur. Tüm noterler aynı biçimde işlem yapar. Herhangi bir ücret farkı dahil fark bulunmamakta ve süreç aynı biçimde ilerlemektedir.

Noterden tarafından onaylanan bu evrağın herhangi bir nedenden ötürü kaybolması durumunda belli bir ücret karşılığında ilgili noterden yeniden istenebilir ya da yenisi çıkarılabilir.

İmza Sirküsü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Noter devlet tarafından onaylanan resmi bir kişidir. İmza sirküsü de doğal olarak noter onaylı olduğu için resmi bir evraktır. Kişi eğer kendisine dair imza sirküsünü sorgulamak isterse bunun için yapması gereken şey son derece basittir. Öncelikli olarak e-devlet şifresi ile girdikten sonra  “firma yetki belgesi sorumlu kişi sorgulama (gerçek kişi)” arama butonuna basılması gerekir.

Bunun akabinde karşınıza çıkan ekranda sizden bir onay vermeniz istenir. Siz bu onayı da verdikten sonra karşınıza eğer noter sisteme giriş yapmış ise ekranda imza sirkünüz karşınıza çıkacaktır. Eğer çıkmaz ise 3 iş günü içinde yeniden başvuru yapmanız gerekir. Şayet yine çıkmaz ise o zaman imza sirküsü aldığınız notere giderek durum hakkında bilgi almanızda fayda vardır.

İmza Sirküsü İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Kişiler notere başvuru yapmış oldukları zaman istenen resmi ve bireysel evraklar şu şekildedir:

  • Şirketin yani işyerinin güncel vergi levhası
  • İmza sirküsü başvurusunda bulunacak olan bireyin nüfus cüzdanı veya geçerli olan bir  kimlik kartı
  • Şirketin güncel olarak kayıtlı olduğu ticari sicil gazetesi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git