Kullanılmayan Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Kullanılmayan Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır ?
28 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 95 kez okundu.


Kullanılmayan Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Her tüketicinin bir veya birden fazla bankada vadeli, vadesiz hesabı olabilir. Bankalardaki hesapların özelliği ve banka müşterisi tarafından kullanım durumu ve aktif olup olmamasına göre ilgili müşteri için faydaları veya zararları söz konusu olabilmektedir. Bir kişinin farklı bankalarda yine farklı özellikte hesaplarının bulunması kişinin bankalar arasında işlemlerini başka birine ihtiyaç duymadan gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Bu durum kişinin faydasına olan bir durum olarak değerlendirilmektedir. Ancak aynı durum kişinin zararına da olabilmektedir. Çünkü birden fazla bankada farklı özellikte hesabı olan kişi, hesaplarının izlenmesini veya kontrolünü sağlamada sıkıntı çekebilmektedir.

Bununla beraber bankacılık yönetmeliklerinde belirtilen vadesiz hesap başına aylık, altı aylık veya yıllık bazda hesap işletim ücretinin kullanılması hesap sahibine ekstra bir külfet oluşturmaktadır. Bu durumlar da birden fazla bankada hesabı bulunan kişiler için bir zarar olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bir kişinin bankalardaki vadesiz mevduat hesaplarının imkânı olduğu ölçüde en aza indirmesi gerekmektedir. Bu şekilde hem hesap işletim ücreti gibi bir masraftan hem de hesapların kontrolünden kurtulmuş olmak mümkün. Durum böyle iken farklı bankalarda kullanılmayan vadesiz hesabı olan kişilerin Kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı nasıl kapatılır? Konusunda merak içerisinde olmaktadırlar.

Kullanılmayan vadeli hesapların kapatılması için hesap sahibinin yazılı beyanı gerekmektedir. Bu durumu belirten bir dilekçe ile hesabın bağlı bulunduğu şubeye veya bu imkân söz konusu değilse banka genel merkezine ilgili imzalı dilekçeyi sunmak gerekir. Bunun yanında hesabın açıldığı şubeye uğrama imkânı bulunan hesap sahipleri banka şubesine giderek durumu beyan etmeleri durumunda vadesiz mevduat hesaplarının kapatılması talebi gerçekleştirilir. Vadesiz hesabın kapatılması için herhangi bir borç durumunun olmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hesaplarda zaman aşımı süresi 10 yıl olduğundan dolayı 10 içerisinde kapatmadığınız kullanılmayan hesaplar zaten kendiliğinden kapatılacaktır. Ama siz yinede kapatmakta kararlıysanız en kısa yol bankalara dilekçe yazmalısınız. Bankalara verdiğiniz dilekçe doğrultusunda hesaplarınız ve varsa hesaplarınıza tanımlı talimatlarınız iptal edilecektir. Kmh hesabınızda varsa eğer varsa bunların borcunu kapatmanız gerekmektedir. Borcunuzu ödemeden hesabı kapatamazsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git