Limited Şirketlerde İmza Sirküsü Yenileme

Limited Şirketlerde İmza Sirküsü Yenileme
15 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 82 kez okundu.

İş yaşamında olmazsa olmaz olan kavramlar var. Bunun yanı sıra farklı türden şirket türleri var. İş de onlardan bir tanesi özellikle ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir şirket türü olan limited şirketlerdir. Kendi içinde bir işleyişi olan şirketlerde yasal mevzuatlar ve ileride yaşanacak olan sahte imza olaylarına karşı imza sirküsü çok büyük olası tüm riskleri önlemek için büyük önem taşır.

İmza sirküsü firmalarda kimi zaman limited şirketlerde yenilenmesi gerekebilir. Böylesi bir durumda yapılması gereken şey notere gitmektir. Zira ülkemizde imza sirküsü çıkartma ve yenileme işlemleri ile ilgili olan resmi kurum noterdir. Notere giderken dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı hususlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Limited şirkette kimler imza yetkisine sahip ise onlar mutlaka notere gitmek ve ilgili imza sirküsü üzerinde ıslak imza vermek durumundadır
  • Notere giderken mutlaka ilgili kişilerin geçerli olan kimlik kartları, vergi levhası, ticaret sicil kayıt evrağı notere götürülmelidir. Eksik evrak olması durumunda imza sirküsünün yenilenmesi gecikebilir.

Eksiksiz olarak evraklar ile limited şirketi yetkili kişileri notere gittiği zaman noterin yoğunluğuna göre kısa zamanda imza sirküsü eğer sıra yok ise gerçekleşir. Bunun için de elbette ödenmesi gereken bir meblağ vardır. Aşağıda da ifade edildiği gibi standart bir ücrettir.

Eğer limited şirkette imza yetkisi vekaleti verilen bir kişi varsa onun da notere giderek bu işlemi yaptırması gerekir. Sonuçta şirketi temsil eden resmi bir evraktır. İmza sirküsünü yenileme işlemini ilk defa imza sirküsünü çıkardığınız noter ile yapabileceğiniz gibi başka bir noter ile de gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce işlem yaptığınız noter ile çalışmanızın ise şöyle bir avantajı vardır. Sizin bilgilerinizin o noterde olduğu için süreç çok daha hızlı ilerleyecek ve siz daha az yorularak böyle bir işlemi halledebileceksiniz. Bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Limited Şirket İmza Sirküsü Örneği

Limited şirketlerde imza sirküsünü yeni almak veya yenileme yapmak isteyen  isteyen bireylerin en çok merak ettiği konuların başında limited şirket imza sirküsü örneğinin nasıl olduğu sorusunun yanıtı gelir. Hazırlanmış olan imza sirküsü adı verilen bu  evrak aksi istenmedikçe  A4 kağıdı büyüklüğünde kimlerin limited şirkette yetkisi olduğunu deklare eden  ve ilgili  noter  tarafından onay verilen resmi statüsü olan ve başlı başına çok ciddi önem arz eden evraktır.

Yine limited şirket imza sirküsü üzerinde şirketin adı, adresi, telefon iletişim bilgileri, ne alanda çalıştığı gibi diğer majör bilgilerde bulunabilir. Şirkette tüm hissedarlar imza yetkisine sahip olmayabilir ve hazırlanan bu evrakta sadece imza yetkisi olan firma yetkilileri için hazırlanır. İmza sirküleri tüzel kimlikli olan evraklardır.

Limited Şirketi İmza Sirküsü Fiyatı

İmza sirküsü fiyatları her sene değişiklik göstermesine rağmen yasal mevzuatlara göre noterden notere değişmez. Fiyatlar tüm noterler için aynıdır. 2020 senesi için bakıldığında imza sirküsü fiyatı tek bir adet için 110 Türk Lirasıdır. İki tane çıkarılacak olursa o zaman bir buçuk katı oranında ekstra ücret ödenir. Bunun yanında üç ve daha fazla olması durumunda bu ücret katlayarak yükselir.

Çıkardığınız imza sirküsünü  e-devlet şifresi ile girerek sorgulatma şansınız her zaman için vardır. Normalde siz bu belgeyi yenilettikten sonra maksimum 3 gün içinde e-devlet üzerinden görebilmeniz gerekir. Görememeniz durumunda mutlaka imza sirküsü yenileme yaptığınız noter ile iletişime geçmenizde fayda olacaktır. Böylece olası bir sorun varsa giderebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git